Po stopách Čechů na Novém Zélandu

V různých obdobích a z různých důvodů se vydávali našinci na Nový Zéland, aby zde nalezli nový domov. Dobrodruzi na přelomu 19. a 20. století, židé prchající před Hitlerem, exulanti po komunistickém převratu v únoru 1948 i po okupaci Československa v srpnu 1968.

Jejich osudy popisuje kniha Po stopách Čechů na Novém Zélandu historika Martina Nekoly. Přenese vás do novozélandské vesnice Puhoi, založené přistěhovalci z Plzeňska. Nebo představí zajímavé osobnosti, které se v zemi dlouhého bílého oblaku prosadily v široké škále oborů, i umělce, kteří svou tvorbou významně ovlivnili novozélandskou kulturu a společnost. Například malíře Bohumíra Lindauera, architekty Heinricha Kulku, Maxe Rosenfelda a Vladimíra Čačalu, zakladatele wellingtonské opery Bedřicha Turnovského nebo uměleckého hrnčíře Miroslava Smíška.

Pokud máte vztah k Novému Zélandu a historii, tuhle knihu si budete chtít přidat do své knihovny. Díky spolupráci s vydavatelstvím si ji můžete pořídit za 199 Kč (vs oficiální cena 329 Kč). Stačí, když do objednávky zadáte v závěru slevový kód “czechkiwis199”.

Kniha připomíná i baťovce, restauratéry a podnikatele, české krajanské spolky a tiskoviny, státní návštěvu Václava Havla na jaře 1995 a přidává i aktuální pohled mezi novozélandské Čechy. Obsahuje stovky dosud nikdy nepublikovaných fotografií a dobových fragmentů a výňatky ze vzpomínek a dopisů přistěhovalců.